Świat Campera


Idź do treści

Po sezonie

Camperem przez Polskę

Przezimowanie campera


Po wspaniałych letnich przygodach z naszym camperem, przyszedł czas, aby go przygotować do snu zimowego.
Zacznijmy od środka (części mieszkalnej).
Najpierw go porządnie wysprzątajmy tak, żeby żaden gryzoń czy owad nie pragnął w nim zamieszkać.
Opróżnijmy, wymyjmy i osuszmy lodówkę.
Opróżnijmy wszystkie szafki, juki i jaskółki z niepotrzebnych rzeczy, a następnie odkurzmy je. Zalegający kurz przez zimę zawilgotnieje i stworzy skorupę, którą później trudno jest usunąć. Pod taką skorupą utrzymuje się niepożądana wilgoć a z czasem pleśń i nieprzyjemny zapach.
Wynieśmy wszystkie płócienne rzeczy, pościel, serwety, zasłony i firanki, wszystko, co mogłoby chłonąć wilgoć, przez co być narażone na spleśnienie.
Ze wszystkich urządzeń spuśćmy wodę i osuszmy je.
Odłączmy butle gazowe i wynieśmy je w bezpieczne miejsce, a z instalacji spuśćmy resztki gazu. Nasmarujmy od wewnątrz specjalną wazeliną wszystkie uszczelki w oknach i drzwiach.
Dobrze osuszmy i wywietrzmy wnętrze naszego campera.
Teraz od zewnątrz sprawdźmy wszystkie uszczelnienia w oknach, drzwiach, kominkach i kratkach wentylacyjnych oraz wyjście masztu anteny. W razie zauważonych ubytków, uzupełnijmy je specjalną masą.
Rozwińmy i osuszmy markizę, następnie prostując ją dobrze zwińmy i zamknijmy.
Podnieśmy campera i ustawmy go na koziołkach lub innych podporach, tak, aby zluzować i odciążyć zawieszenie, a opony żeby nie dotykały podłoża.
Teraz możemy go pozamykać i jeżeli nie jest garażowany można go przykryć plandeką, tak, aby zawsze między nią a camperem był przewiew.
Tak przygotowany camper na pewno dobrze nam przezimuje czas od jesieni do wiosny, żeby znowu z nastaniem ciepłych dni ruszyć z nami w poszukiwaniu nowej przygody.


Powrót do treści | Wróć do menu głównego