Świat Campera


Idź do treści

Menu główne:


Wywiad targi 2019

Camperem przez Polskę


Wywiad z Katarzyną Szwed
Project Director
Ptak Warsaw Expo
Międzynarodowe Centrum Targowo - Kongresowe


To już piąta edycja Targów Camper&Caravan Show, które odbywają się przy Międzynarodowych Targach Turystycznych, World Travel Show w Ptak Warsaw Expo. Jak to się wszystko zaczęło i kto był pomysłodawcą takich targów?

Wszystko zaczęło się w 2015 roku, kiedy Pan Antoni Ptak kupił obecny obiekt Ptak Warsaw Expo ex. Maximus i przekształcił go w Międzynarodowe centrum Targowo Kongresowe. Pierwsza impreza, jaka odbyła się na obiekcie to Moto Show, gdzie swój mały zalążek miały Campery jako dodatek do Motoryzacji, w 2016 roku powstała już osobna marka Camper&Caravan Show, która od tamtej pory jest pod moimi skrzydłami i jak mogą wszyscy zauważyć mocno się rozwija z roku na rok

Skąd wziął się pomysł żeby tego typu targi odbywały się w październiku. Wydawałoby się, że taki termin już po sezonie caravaningowym nie przyciągnie wielu odwiedzających i wystawców.

Pomysł tak naprawdę nasunęli sami wystawcy, że jest to dobry czas na kontraktacje.

Przy pierwszej edycji niektórzy przedsiębiorcy z branży caravaningowej bardzo sceptycznie podchodzili do tego pomysłu. Była już próba stworzenia w Warszawie takich targów. W kwietniu, 2013r. Centrum MT Polska zorganizowało przy targach turystycznych "Lato 2013" cześć poświęconą turystyce caravaningowej, ale nie cieszyło się to dużym zainteresowaniem ani wystawców ani odwiedzających targi. A jak wam udało się namówić wystawców żeby wzięli udział w pierwszych targach Camper&Caravan Show.
Szczerze powiedziawszy, my również podchodziliśmy do tego tematu dość sceptycznie tak naprawdę sami dopiero, co uczyliśmy się, co to są targi, wystawców staraliśmy się przekonać samym obiektem, który nie jest porównywalny do żadnego innego obiektu targowego w Polsce, przede wszystkim dużymi halami, i dużą ilością miejsc parkingowych. Oraz gwarancją odwiedzających.

To już jest piąta edycja targów Camper&Caravan Show, które z roku na rok coraz prężniej się rozwijają przyciągając coraz większą rzeszę zarówno wystawców jak i odwiedzających. Niektórzy zaczynają mówić, że gonicie Dusseldorf czy jest taka szansa. Czy jest szansa, że te targi staną się takim kluczowym punktem w Europejskich targach caravaningowych?
Powiem tak: Po rozmowach z fabrykami camperów i przyczep już jesteśmy klasyfikowani jako 5 tego typu impreza w Europie, a największa w Europie środkowo-wschodniej, oczywiście ambicje mamy bardzo duże wzorujemy się na najlepszych, ale do Dusseldorfu jeszcze nam trochę brakuje, ale oczywiście nie zwalniamy tępa, i będziemy dążyli do udoskonalania naszej imprezy i jej rozwoju.

Ilu w tym roku było zagranicznych wystawców. Czy to wy ich zaprosiliście czy sami się zgłosili? Jeżeli sami to czy interesowaliście się skąd dowiedzieli się o targach.
Zagranicznych wystawców było 14, przyjechali w większości na nasze zaproszenie, jeździmy do Lipska, Stuttgartu, Dusseldorfu i rozmawiamy, przekonujemy o dużym potencjale Polskiego rynku, co sami widzą w tabelkach, i stawiają na tę część Europy. Część nas sama znalazła promujemy się w wielu portalach targowych, mamy mocno rozwinięte social media, więc to też daje nam wymierne efekty w postaci zainteresowania się nami zagranicznych firm.

Czy masz może takie dane ilu wystawców i odwiedzających targi wzięło udział w pierwszej edycji a ilu było w tym roku?
W pierwszej edycji mieliśmy ok 19tyś odwiedzających i 11 wystawców, w tym roku
Odwiedzających mieliśmy 76 198, a wystawców 101

Czy są już stali wystawcy lub tacy, którzy byli po raz pierwszy i zadeklarowali swój udział w przyszłorocznych targach?
Można powiedzieć, iż większość wystawców to nasi stali już wystawcy, i wszyscy nawet nowi, którzy byli po raz pierwszy u nas w tym roku, zadeklarowali udział w przyszłorocznej edycji.

Robiliście jakiś sondaż jak są odbierane targi w śród wystawców i odwiedzających?
Wystawcy z tegorocznej edycji byli bardzo zadowoleni, wszystko zagrało jak należy. Można powiedzieć, że ok 70 % asortymentu, który przedstawiali został sprzedany, bądź zakontraktowany.
Gorzej było ze zlotem, niestety pojawiły się problemy techniczne, których nie mogliśmy opanować, za co przepraszam wszystkich uczestników zlotu, i tym samym zapewniam, iż nigdy więcej się to nie powtórzy.

Oprócz części wystawowej na targach organizowanych jest wiele ciekawych imprez, spotkań z podróżnikami, koncertów i imprez dla dzieci. Czy to też cieszy się dużym zainteresowaniem odwiedzających targi? Jakie w tym roku były imprezy i spotkania?
Oj odbyło się wiele spotkań, ale patrząc na naszą społeczność caravaningową, możemy pochwalić się, że zaszczycili nas swoją obecnością: KamperManiak, Kiki Świat, Rodzina na Gigancie, Pan Przyczepa, Mr. Akululator i wielu wielu innych

Takim już żelaznym punktem targów jest zlot carawaningowy. Jest to bardzo ciekawy pomysł, bo odwiedzający targi przychodzili do nas na teren zlotu i rozmawiali o tej turystyce o naszej pasji i że też chcieliby tego spróbować tylko, od czego mają zacząć. Byli zaskoczeni tak dużą różnorodnością kamperów od klasyków do super nowoczesnych. Sam miałem parę spotkań w moim kamperze właśnie z ludźmi, którzy swoją przygodę z kamperem chcą zacząć od klasyków. Jak widzisz ten zlot w następnych latach, czy nie należałoby bardziej zintegrować go z targami, zorganizować spotkania różnych klubów z odwiedzającymi targi? Członkowie naszego Klubu Klasycznych Kamperów na pewno chętnie opowiedzą o swoich przygodach z klasykami i że są to kampery z duszą.
Jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły, te spotkania uważam za bardzo dobry pomysł możemy zorganizować salki, z rzutnikami gdzie dany klub będzie mógł podzielić się swoimi doświadczeniami wśród swojej grupy jak i szerszej grupy odbiorców i będziemy mogli również zorganizować jakieś kameralne spotkania w mniejszym gronie, ale jak mówię pomysły pomysły pomysły my na wszelkie jesteśmy otwarci, mówcie głośno, czego potrzebujecie a postaramy się to zorganizować

Młodzi ludzie przejawiali zainteresowanie klasykami nie ukrywając, że chodzi im o cenę ile musieliby zapłacić za takiego kampera. Mówili, że chodzą i szukają takich starszych egzemplarzy i chcieliby porozmawiać z właścicielami jak takim się podróżuje. To może w przyszłym roku uda się postawić Klub Klasycznych Kamperów w jednym wydzielonym miejscu?
Możliwe, nie mówię nie, ale pamiętajmy o zachowaniu środków bezpieczeństwa, na dzień dzisiejszy nie umiem na to pytanie ostatecznie odpowiedzieć, ponieważ może się też zmienić lokalizacja miasteczka.

A ile w tym roku zjechało załóg na zlot
W tym roku padł rekord 448 załóg

Na zakończenie. Targi tak dynamicznie się rozwijają, chcecie konkurować z Dusseldorfem to powiedz czy na przyszłoroczną edycję planujecie jakieś nowe elementy w ekspozycji targów i imprez wokół nich a może coś, co nas kamperowców mile zaskoczy.
Z pewnością rozwiniemy mocno strefę 4x4, i nie mówię tu strikte o offroadzie ale i o kamperach 4x4, o które coraz częściej pytają potencjalni klienci szukając nowych przygód i niedostępnych miejsc. Więcej na ten moment nie zdradzę, ale powoli będziemy odkrywali karty

Kasiu wiem, że do każdej edycji targów wkładasz nieprawdopodobnie dużo pracy i czasu, że to jak one wyglądają to jest w większości twoją zasługą, za co nasze środowisko kamperowców jest Ci wdzięczne a ja jak i na pewno wielu kolegów deklaruję swoją pomoc, jeżeli tylko będzie taka potrzebna. Ta impreza bardzo pomaga w propagowaniu i rozwoju w naszym kraju turystyki kamperowej.

Z Katarzyną Szwed rozmawiał Włodek Ziółkowski


Powrót do treści | Wróć do menu głównego